top of page

SIXTH STREET ARTS FESTIVAL  

Image of the logo for 6th Street Arts Festival. The logo is on top of an image of a brick wall.
An image of the promotional poster for the Sixth Street Arts Festival. The poster show a photo of the organizers along with a background image showing the past event. The text states the location of the event and what different things will be happening.

With additional support through the Indiana Arts Commission Cultural District Designation Annual Funding.​​​​​​​​

 

 

Follow us on Facebook: 41|40 Arts & Cultural District    or   Arts Illiana

 

Questions about this festival?

Contact Arts Illiana @ 812-235-5007 or email info@artsilliana.org​​​

2024 Sixth Street ArtsFest 
Artist Village 

 

Booth Number/Artist/Medium

1Christy Brinkman-Robertson-Jewelry

2Shawn E. Russell-Graphite pencil

3Jerry Schooley- Acrylic Paintings, Original Note Cards

4Tony Treadway-Pottery/Ceramic Art

5Fran Lattanzio & Susan Tingley-Photography/Book: Pillars of the Community

6Deborah Vierno-Wire Jewelry/Wire Sculpture

7Kara & Brad Cress-Watercolor, Ink, Acrylic/Photography

8Shayla Fish-Ceramics, Prints

9Muse Art-Art gifts, prints, etc

10Dani Reichert-original collages, cyanotypes, greeting cards, and prints

11Hogan Sloop-Prints of watercolor, multimedia and ink and pen works 

12Joni Hooper-Ceramics, upcycled denim bags and clothes

13Jamie Nichols-Photography (mostly black & white darkroom prints)

14Todd Stokes-Glass Etching & Photography

15Catherine Knight-Jewelry

16Carolyn & Stephen Phillips-Original Sterling Sjlver Jewelry/Original Metal Sculpture

17Wayne & Bridget Brown-Resin glass art & Metal art

18Trevor Bridgewater-Mixed media, epoxy, jewelry

19Sam T. Morlan-art prints, stickers, paintings, and painted gourds

20Cynthia Phillips-Sabla-Alcohol Ink/Watercolor prints and objects with resin 

21Emily Bennett-Fiber Art

6th Street East Alley Entrance-Chuck Wagoner-Pottery Wheel Demonstrations

Sixth Street ArtsFest Literary Corner
(Inside Arts Illiana)

(Several Authors will have their books for sale)

YOUTH BOOK AUTHORS
STORY SHARING

10:30-11:00

Glenn Cardwell: “Little Mouse-The Garden of Hope” (Children’s Fiction)

11:00-11:30

James C. Wallace II: “Stories from The Land of Oz” (Children’s Fantasy/Fiction)

11:30-12:00

Shelley Crouch: “Let’s Learn About Bugs” (Young Children’s Nonfiction)

12:00-12:30

Pat Wheeler: “Winnie Acts Up” (Children’s Informational Fiction)

12:30-1:00

Marie Wimsett & Tara Elmore: “Herbert the Edgy Hedgie” (Children’s Fiction)

POETRY READINGS

1:00-1:30

Kasy Long: Poetry selections; and excerpt from her book, "Our Mother, Your Friend"

1:30-2:00

Rainie Vance: Poetry Selections

2:00-2:30

Eric Anderson: Poetry selections-mostly free verse

 

BOOK TALKS

2:30-300

Susan Hayhurst and Beth Gormong: “Growing the Fruit of the Spirit-100 Devotions for Farm Families

3:00-3:30

Emma Ellis: “All The Violent Ways & Wicked Cruel Things” Adult fantasy romance

3:30-4:00

Susan Tingley/Fran Lattanzio “Pillars of the Community”

Performance Stage Schedule

10am-10:55am - Jazz Haute

11am-11:25am- Crossroads Repertory Theatre Selections from The Spongebob Musical

11:30am-11:55am- Maple Avenue UMC Theatre Selections from Peter Pan

12pm-12:25pm - Academy of Dance

12:30-1:25pm - Jack Lavey & GrandKitten

1:30-2:25pm Just Us

2:30-3:30pm Jazz Bullies

bottom of page